Info-Vizart

AKTUALNOŚCI WAŻNE DLA FIRM:
Szok ? Inflacja znowu wzrosła ?


Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie br. wzrosły o 0,7 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca, natomiast w ujęciu rocznym inflacja wyniosła 4,8 proc, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w komunikacie.

( za onet.pl  13  grudnia 2011 )
 
 
Drugi miesiąc z kolej inflacja 0,7% - gdyby takie tempo utrzymało się przez następne 10 miesięcy to czy grozi nam inflacja na poziomie 8% ? - co wówczas ze stopami procentowymi ?
 
 
 
 


 

 
 

W naszym serwisie również:

kontakt za zespołem info-vizart.pl ....

 

Finansowe aktualności dla firm:

 
 
Czy ograniczenie deficytu samorządów oznacza spadek inwestycji ?

Minister finansów znów naciska na samorządy !

Minister finansów znów przykręca śrubę samorządom. Według "Gazety Wyborczej", rząd chce ograniczyć łączny deficyt gmin, powiatów i województw do 8 mld złotych. Samorządowcy nie kryją niezadowolenia. "Inaczej umawialiśmy się z premierem"- mówią....
 
Zapowiadany projekt wreszcie powstał. Według niego deficyt sektora samorządowego ma wynosić docelowo 8 mld zł rocznie. Wyjątkowo, w 2012 i 2013 r., mógłby być większy - odpowiednio 10 i 9 mld złotych.   ( za rmf24.pl  10 grudnia 2011 )
 
 
 

Branża budowlana w tarapatach ?

Kryzys powoduje ograniczenie wielu inwestycji, co dla firm budowlanych oznacza brak zleceń. Przedstawiciele branży nie ukrywają, że już teraz zdarza się im zawierać kontrakty tylko po, by przetrwać, a niekoniecznie zarabiać.

Bieżąca sytuacja na rynkach finansowych nie nastraja optymizmem i wstrzymywanych jest wiele inwestycji w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Powoduje to dużą nadpłynność sektora usług budowlanych i pomimo drożejących cen materiałów, robocizny, a także kosztów finansowych, ceny podpisywanych kontraktów są niższe niż w 2009 r. ( za gospodarka.gazeta.pl  10 grudnia 2011 )


 
 
 
 

Co ryzykujesz w internecie ?

Wśród atrybutów bezpieczeństwa bankowości internetowej należy wyróżnić następujące cechy:

  • poufność – zapewnienie dostępu do systemu tylko osobom do tego uprawnionym,
  • integralność – uniemożliwienie modyfikacji danych przesyłanych w czasie dokonywania transakcji,
  • autentyczność – możliwość stwierdzenia czy osoba podpisana pod transakcją jest w rzeczywistości osobą, która jej dokonała,
  • niezaprzeczalność – brak możliwości zaprzeczenia nadania lub odebrania określonego komunikatu drogą elektroniczną,
  • dostępność – nieprzerwany dostęp do systemu bankowości elektronicznej,
  • niezawodność – poprawne działanie systemu.
( za onet.pl  3  listopada 2011 )
 

Kredyt hipoteczny też dla firm

Portal bankier.pl opublikował ranking kredytów hipotecznych. Przy kalkulacji przyjęto, że kredytu poszukują właściciele małej firmy na sfinansowanie np większego mieszkania/domu. Zwyciężył ING Bank ( kolejny z dużych banków - PKO SA na miejscu 7 )

( za bankier.pl  27  lipca 2011 )
 


 

 
 
 
 
 

Minister Finansów Polski a prognoza dla  franka

 Ministra Rostowskiego tak ucieszyło podtrzymanie pozytywnej opinii o Polsce przez  Moody's ,że poszedł za ciosem i przepowiedział kurs franka szwajcarskiego na przyszły rok:" Minister finansów Jacek Rostowski uważa, że frank szwajcarski jest przewartościowany i w przeciągu roku znacznie potanieje, a posiadacze kredytów hipotecznych w tej walucie nie powinni dziś ich przewalutować - podaje agencja Reuters."
Cóż gratulować dalekowzroczności no i pozostaje chyba tylko cierpliwie czekać aż wróżba się sprawdzi ... . ( w tym czasie można odwiedzić naszą stronę z prognozami )
 
 ( za onet.pl  10 sierpnia 2011 )

 

Ile kosztuje podwyżka stóp procentowych  ?

 Rada Polityki Pieniężnej 8  czerwca 2011 podniosła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie od czwartku 4,50 proc.
Tak wysoki poziom stóp procentowych zaczyna budzić obawy o rozwój kluczowych branż jak: : paliwowa, energetyczna, telekomunikacyjna, budowlana i surowcowa dla których koszty finansowe obsługi kredytów wzrosną po raz czwarty w tym roku ...
 ( za interia.pl  9 czerwca 2011 )
więcej o podwyżce stóp i wpływie na finanse firm ...
 

Kłopoty finansowe biur podróży i agencji , ciąg dalszy  ?

"Kiepską sytuację biur podróży otwierdzają analitycy wywiadowni gospodarczych. – W słabej kondycji finansowej znajduje się prawie połowa podmiotów całej branży". Również w Krajowym Rejestrze  Długów widnieje ponad 150 biur i agencji podróży - to około 40% przyrostu w ciągu roku. A to może być tylko wierzchołek góry lodowej : "Upadłe 2 lata temu biuro ... było zadłużone na znacznie wyższą kwotę niż figurujące w naszym rejestrze ..." ( za onet.pl  25 maja 2011 )
więcej ...
 


Sprzedajesz przez internet ? Co dziesiąty klient jest niepełnoletni ...

Coraz częściej dzieci same sprawiają sobie prezenty, korzystając z kont osobistych skierowanych do osób poniżej 18. roku życia... Z raportu Ceneo.pl wynika, że 12 procent użytkowników tego serwisu nie ma 18 lat. To odsetek zbliżony do liczby klientów powyżej 45 roku życia."Puls Biznesu" pisze, że nastolatki najchętniej kupują gry, ubrania i telefony komórkowe. Większość nie wydaje na zakupy jednorazowo więcej niż 200 złotych. Połowa z nich deklaruje, że w internecie kupuje "kilka razy w roku". Gazeta dodaje, że coraz więcej banków oferuje konta dla młodzieży. ...( za onet.pl )

  więcej ...

 

Firmy przetwarzające żywność w tarapatach ?

"Producenci żywności muszą zadbać o dostawców, bo rywalizacja o cukier, pszenicę i rzepak będzie się nasilać"
W Polsce działa ok. 20 tys. firm spożywczych, które produkują żywność za ponad 150 mld zł. BGŻ ocenia, że przedsiębiorstwa te powinny więcej uwagi poświęcić zapewnieniu sobie stabilnych dostaw. – Wzrasta rywalizacja o surowce i to w skali globalnej....może warto rozszerzyć swoje dotychczasowego pola poszukiwań, włączając także dostawców z zagranicy ( za onet.pl )
 
 
 

Marek Belka - Szef Banku Centralnego - przypomniał, że NBP dba głównie o inflację

Rynki zaskoczone decyzją rady. Stopa referencyjna ( najważniejsza dla naszych kredytów i depozytów ) do 4,25% ... Ale inflacja będzie jeszcze rosła. .... Zdaniem analityków zobaczymy wzrost do 4,4-4,5 proc. Czy to oznacza, że można spodziewać się wkrótce kolejnej podwyżki stóp? - Na razie jeszcze za wcześnie, żeby o tym mówić . Będziemy obserwować otoczenie makroekonomiczne w kraju i na zewnątrz - powiedzieli przedstawiciele Rady na konferencji prasowej.. Naszym zdaniem stopa moze przekroczyć prognozowane obecnie przez rynek 5% z 12 miesięcy  ( za wyborcz.biz 13 maja 2011 ) więcej o komentarzy o "przyspieszeniu pewnego cyklu" i innych prognozach tu ...

 

 

"Kiedy prezes spłaca  długi spółki ?"

...Solidarny charakter odpowiedzialności poszczególnych członków zarządu oznacza , że każda osoba należąca do zarządu odpowiada za zobowiązania spółki w pełnej wysokości, zaś wierzyciele spółki mają prawo skierować swoje roszczenia zarówno do pojedynczego, wybranego przez siebie członka zarządu, jak i do wszystkich członków zarządu lub też niektórych z nich...  ( za onet. pl ) więcej o odpowiedzielności czloków zarządu za finanse spółek ......

 

 

Obniżka cen benzyny ?

...od 7 maja  Grupa Lotos obniża ceny hurtowe benzyny bezołowiowej 95 o 36 zł, za tysiąc litrów...Jak poinformowało biuro prasowe spółki, spadają też ceny hurtowe oleju napędowego o 23 zł....Lotos zaznaczył, że termin i wysokość zmian cen na stacjach paliw jest niezależną decyzją ich właścicieli...PKN Orlen poinformował, że obniża od soboty hurtowe ceny benzyny Eurosuper 95 o 16zł  oleju napędowego o 33 zł - ( za slask.naszemiast pl 9 maj2011 )  więcej obniżkach cen paliw przez Lotos i Orlen....

 


 

powered by prot Hosting
 
Projekt i wykonanie:      PHU Vizart      tel 536-302-703